Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Droździk (Turdus iliakus)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: drozdowate (Turdidae)
gatunek: Droździk (Turdus iliakus)
Charakterystyka/ morfologia
Najmniejszy z drozdów. Mniejszy od kosa, a wyglądem przypomina drozda śpiewaka. Dorosłe maja białawą brew i pręgę policzkową, kasztanowordzawe boki pokrywy podskrzydłowe. Młode mają wyraźniejszy rysunek na wierzchu i spodzie ciała i rdzawa barwę nie tak żywa jak dorosłe. Nadzwyczaj płochliwy. Po ziemi skacze, przesiaduje na gałęziach, wieczorem odbywa przeloty na wspólne noclegowiska do lasów. Powszechnym zjawiskiem na wiosnę są gromadne śpiewy w noclegowiskach podobne do śpiewu drozda śpiewaka. Długość 21- 23 cm, rozpiętość skrzydeł 35 cm, waga 47- 77 g. Regularnie pojawia się na przelotach. Wędruje głównie nocna od września do października i od marca dodo maja.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje luźne lasy, tereny parkowe z łąkami i wodami, oraz aleje wysadzane drzewami od nizin po górną granicę lasu. Spotkać je można na polach i krzewach obfitujących w jagody, gdzie często tworzy duże stada. Zjada owady, dżdżownice, drobne ślimaki i inne drobne bezkręgowce, na jesień także jagody, głóg i jarzębina. Pokarm znajduje zwykle na ziemi - tam biega i skacze przypatrując się glebie. Owady znajduje też na krzewach i drzewach. Zimą w czasie żerowania rozgrzebuje liście i śnieg.
Rozwój osobniczy
Na miejscu gniazdowania można stwierdzić jego obecność po głosie, gdzie pojedyncze osobniki śpiewają, siedząc na wierzchołkach drzew. Trzeba jednak pamiętać, że śpiewają również osobniki nie gniazdujące. Gniazdo można znaleźć obserwując ptaki i tak zlokalizować miejsce karmienia młodych przez dorosłe ptaki. Droździk często gniazduje w koloniach kwiczołów. Gniazdo zakłada na niezbyt wysoko, na małych świerczkach lub w gęstych krzakach. Budują je oba ptaki z traw, liści i łodyg roślin zielonych, wylepia glina , iłem lub torfem i wyściela suchymi trawami. Od maja do lipca samica składa 5 do 7 niebieskozielonych jaj, pokrytych rdzawobrązowymi plamami i wysiadują je na zmianę z samcem przez 13 - 14 dni. Pary gniazdują oddzielnie , wyprowadzając do dwóch lęgów w roku. Pisklętami opiekują się oboje rodzice, 10dni w gnieździe i kilka dni poza nim.
Status gatunku
Na terenie Polski gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową. Przyczyną zmniejszania liczebności są koty i kontakty z człowiekiem (np. zderzenia z samochodami).
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.